گروه گردشگری و کوهنوردی کوروش

گروه گردشگری و کوهنوردی کوروش

تنگ سولک یا سروک

تنگ سولک

در 100 کیلومتری شهر دهدشت در بخش بهمئی با عبور از مرکز بخش لیتک در میان کوههای متعددی که پوشیده از درختان بلوط می باشد

 تنگه ایی پوشیده از درختان سرو کهنسال بنام تنگهء سولک یا سروک که در فارسنامه ناصری به معنی گردونه سروهای کوچک از آن نام برده شده قرار دارد. در این مکان سه ستون سنگی یکپارچه و بلند دیده می شود که بر روی آن نقش افراد مختلف در حالتهای گوناگون حجاری شده اند. از لحاظ زیبائی این آثار را می توان با نقوش بر جسته تخت جمشید مقایسه کرد . موضوع نقوش بر جسته تنگ سروک تاجگذاری چند پادشاه است و با توجه به نقوش بر جسته مشابه نقش رستم می توان آنها را به بهرام دوم ساسانی بهرام سوم –هرمز دوم و شاهپور دوم نسبت داد. از مشخصات مهم آثار تنگ سروک نمایش چهره کامل انسانی است که با آثار اشکانیان وهم با آثار ساسانیان متفاوت است. 

 

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هفتم آبان 1387ساعت 19:25  توسط مهدی خسروآبادی  | 

دشتک در دامنه رشته کوههای دنا (شهرستان سی سخت)

در 4 كيلومتري شهر سي سخت در دامنه كوه دنا منطقه سرسبز دشتك واقع شده است . اين منطقه با پوشش جنگلي درختان بلوط در حاشيه و نمائي از چهار قله اصلي دنا به نام‌هاي قزل قله، برج آسماني، مورگل، و قاش مستان با ارتفاع 4409 متر از مناطق بسيار ديدني اطراف شهر سي سخت مي‌باشد.

 

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و ششم آبان 1387ساعت 21:9  توسط مهدی خسروآبادی  | 

آبشار بهرام بیگی

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و ششم آبان 1387ساعت 21:4  توسط مهدی خسروآبادی  | 

نمائی از رشته کوههای دنا و شهر یاسوج

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و ششم آبان 1387ساعت 20:57  توسط مهدی خسروآبادی  | 

دنا - کهگیلویه و بویراحمد

 

دنا یکی از شهرستانهای شمالی استان کهگیلویه و بویراحمد و مرکز آن، شهر سی‌سخت است. این منطقه در روزهای پایانی سال ۱۳۷۹ با تصویب هیئت وزیران به شهرستان ارتقا یافت.

عمده ترین منابع آبی شهرستان دنا عبارتند از: رودخانه کبکیان، رودخانه خرسان، رود احمد غریب و کره، نهر بهرام بیگی و نهر شبلیز. همچنین تعدادی آبشار فصلی به نامهای آبشار بهرام بیگی، منج و دودراک کره در این شهرستان جریان دارد.

دِنا بلندترین قله رشته‌کوه‌های زاگرس در باختر ایران  با ارتفاع ۴۴۰۹ متر است و در ۳۵ کیلومتری شمال غربی شهر یاسوج، در شهر سی‌سخت جای گرفته است. از میان رودخانه‌هایی که از این قله سرچشمه می‌گیرند، می‌توان از ریگان، ماربر، میریان، کوه گل، سریس، تیزاب و دزکرد نام برد.

در شهرستان دنا آثار باستانی، تاریخی، زیارتی و تفریحی متعددی وجود دارد. مهم‌ترین آثار باقیمانده تاریخی ویرانه‌های شهر سی‌سخت ( قبل از اسلام)، ویرانه‌های شهر دینار (ده نار)، کوشک میمند (خرنده) و پل پاتاوه می‌باشد. زیارتگاهها و اماکن تفریحی مهم این شهرستان نیز عبارتند از: امامزاده عبدالله، کوه گل و دریاچه‌های واقع در آن منطقه، بن رود، دشتک، منطقه حفاظت شده دنا، چشمه میشی، غار دنا، غار کیخسرو.

این شهرستان از نظر فرهنگی بخشی از مناطق لرنشین جنوبی و به‌عبارت‌دیگر، لرستان جنوبی است و مردم آن به گویش لری تکلم می‌کنند.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و پنجم آبان 1387ساعت 14:49  توسط مهدی خسروآبادی  | 

آبشار مارگون

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و یکم آبان 1387ساعت 21:29  توسط مهدی خسروآبادی  | 

آبشار بهرام بیگی

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و یکم آبان 1387ساعت 21:24  توسط مهدی خسروآبادی  | 

آبشارهای کهگیلویه و بویراحمد

 

به گزارش ايسنا، كهگيلويه‌ و بويراحمد را بايد استان آبشارها نامید. اين استان زيباي كشورمان، آبشا‌هاي‌ فراوان‌ و بسيار زيبايي‌ دارد كه‌ همواره‌ از عوامل‌ مهم‌ توسعه اكوتوريسم‌ در اين منطقه محسوب‌ مي‌شوند. معروفترين آنها عبارتند از:

آبشار بهرام‌ بيگي‌ بويراحمد

این آبشار با ارتفاع‌ تقريبي‌ 30 متر درحدفاصل‌ پاتاوه‌ و لوداب‌ بهرام‌‌بيگي ‌در ناحيه‌ جنوبي‌ رشته‌ كوه‌ دنا، در دل‌دشت‌هاي‌ سرسبز و جنگل‌ بلوط‌ ناحيه‌ لوداب‌ بويراحمد قرار دارد و تفرجگاهي‌ مهم‌ به‌ شمار مي‌رود.

آبشار كُنج‌ بنار گچساران

اين‌ آبشار در 7 كيلومتري‌ شمال‌ گچساران‌ و در دامنه‌ كوه‌ خالييز واقع‌ شده‌ است‌، 30 متر ارتفاع‌ دارد و آب‌ آن‌ از چندين‌ چشمه‌ تأمين‌ مي‌شود. با وجود هواي‌ بسيار گرم‌ شهرستان‌ گچساران‌، هواي‌ اين‌ ناحيه‌ بسيار خنك‌ و مطبوع‌ است‌. در روستاي‌ بنار، در نزديك‌ اين‌ آبشار، آرامگاه‌ امام‌زاده‌اي‌ نيز وجود دارد که مردم بومی برای زیارت به آنجا می‌روند.

آبشار مارگون‌ ياسوج

آبشار بزرگ‌ و معروف‌ مارگون‌ در مرز دو استان‌ كهگيلويه‌ و بويراحمد و فارس‌ قرار دارد.اين‌ آبشار در شرق‌ ياسوج‌ و در كنار روستاي‌ مارگون‌ واقع‌ شده‌ است‌. اين‌ آبشار بسيار بلند و به‌ دليل‌ قرار گرفتن‌ درداخل‌ تنگه‌ زيباي‌ مارگون‌ و تعدد رگه‌هاي‌ آبشاري‌ كه‌ به‌ درون‌ دره‌ و مسير رودخانه‌ مي‌ريزند و همچنين‌ به‌‌دليل ‌پوشش‌ جنگلي‌ و درختاني‌ كه‌ در اطراف‌ آبشار وجود دارد، از ديگر آبشارهاي‌ اين‌ استان‌ معروف‌تر است‌. در اطراف‌ اين‌ آبشار علاوه‌ بر جريان‌ رودخانه‌ها و چشمه‌ها، زيبايي‌هاي‌ طبيعي‌ دشت‌هاي‌ مملو از لاله‌ واژگون‌ و گل‌هاي‌ رنگارنگ‌ ختمي‌ و ديگر گل‌هاي‌ وحشي‌، منظره‌اي‌ بديع‌ پديد مي‌آورند كه‌ ديدار از آن‌ را به‌ خاطره‌اي‌ فراموش‌نشدني‌ تبديل‌ مي‌كنند.

آبشار ياسوج‌

در چند كيلومتري‌ شهر ياسوج‌ در سمت‌ راست‌ جاده‌اي‌ كه‌ از اين‌ شهر به‌ «سي‌سخت» ‌منتهي‌ مي‌شود، نزديكترين‌ آبشار به‌ مركز استان‌ با نام‌ آبشار ياسوج‌ در تنگه‌اي‌ به‌ همين‌ نام‌ قرار گرفته‌ است‌ كه‌ ازجمله‌ جاذبه‌هاي‌ توريستي‌ استان‌ در فصل‌ بهار و تابستان‌ محسوب‌ مي‌شود. باغ‌هاي‌ سرسبز اطراف‌ آبشار و آب‌وهواي‌ مساعد آن‌، زيبايي‌ و جذابيت‌ ويژه‌اي‌ را به‌ اين‌ آبشار بخشيده‌ است‌. زيبايي‌ اين‌ منطقه‌ در بهار و تابستان‌ وصف‌ناپذير است‌. وجود گونه‌هاي‌ مختلف‌ پرندگان‌ و انواع‌ گل‌هاي‌ زيبا، آن‌ را به‌ يكي‌ از جاذبه‌هاي ‌توريستي‌ مهم‌ استان‌ و ايران‌ تبديل‌ كرده‌ است‌.

منبع: http://www.topiranian.com/topnews/archives/003025.html

 

+ نوشته شده در  یکشنبه نوزدهم آبان 1387ساعت 15:15  توسط مهدی خسروآبادی  | 

معرفی استان کهگیلویه و بویراحمد

 

استان كهگيلويه و بويراحمد در جنوب باختري ‎ايران واقع شده و از شمال با چهارمحال و بختياري، از جنوب با فارس و بوشهر، از خاور با اصفهان و فارس، و از باختر با خوزستان همسايه است. قله دنا با 4409 متر و ليشتر با 500 متر ارتفاع از سطح دريا به‌ترتيب بلندترين و پست ترين ناحيه استانند.

 كهگيلويه از سه كلمه «كوه»، «گيل» و «اويه» تركيب يافته است. ازآنجاكه كلمه «او» پسوند مالكيت است، اين نام «منطقه كوهستاني گيل» معنا می‌شود.
استرابون، جغرافي‎دان مشهور يونان باستان، كهگيلويه را بخشي از خاك اوكسي‎ها (نام هخامنشي خوزستان) مي‎داند. در دوره ساسانيان، قباد ساساني ارگان (ارجان) را در قسمت دشتي آن بنا نهاد كه «قباد خوره» ناميده مي‎شد. مناطق كوهستاني آن را نيز «رم زميگان» مي‎ناميدند. در دوران بعد از اسلام «قباد خوره» به نام شهرحاكم نشين آن ولايت ارگان (ارجان)، و مناطق كوهستاني آن «رم زمينگان» به كهگيلويه شهرت يافت. در قرن‎هاي بعد كه شهر ارگان ويران شد، افشارها و لرها سراسر آن را تصرف كردند، تمامي ‎اين خطه كهگيلويه و قسمت كوهستاني آن «پشت كوه» و سمت دشتي آن «زيركوه» ناميده شد. استان كهگيلويه و بويراحمد در گذشته‎اي نه‌چندان‌دور، جزو يكي از بلوک‎هاي مملكت فارس و شامل دو قسمت شمال خاوري - كه آن را سردسير و كوهستاني و پشت كوه می‌دانستند- و قسمت جنوبي و باختر- كه آن را نره‌كوه و بهبهان مي‎ناميدند- بوده است. كهگيلويه در زمان‎هاي قديم، جزو لرستان بزرگ به شمار مي‌آمده است.

صنايع دستي اين استان شامل: فرش بافي سنتي، ‌بافت انواع گليم، جاجيم، گبه، خورجين، سياه چادر، نمد و محصولاتي نظاير آن، و مهم‌ترين ركن فعاليت اقتصادي مردم آن، دامپروري است. استان كهگيلويه و بويراحمد به‌سبب طبيعت مساعد، به‌ويژه تنوع گياهان جنگلي و آب‌وهواي مساعد، شرايط مناسبي براي پرورش زنبورعسل دارد.  

منبع: http://iran-travel.blogfa.com

+ نوشته شده در  شنبه هجدهم آبان 1387ساعت 15:24  توسط مهدی خسروآبادی  | 

نقشه استان کهگیلویه و بویر احمد

+ نوشته شده در  چهارشنبه پانزدهم آبان 1387ساعت 15:55  توسط مهدی خسروآبادی  | 

معرفی استان

با عرض سلام خدمت دوستداران گروه کوروش

و با تشکر از همه دوستانی که در ماه گذشته با ما در معرفی استان کرمان همراه بودند و ما را در راه شناساندن هر چه بهتر این استان به دوستداران ایران زمین از طریق مطالب ارسالی ونظرات سازندیشان یاری کردند امید است که توانسته باشیم در این راه گام مثبتی برداشته باشیم.

با توجه به اهداف از قبل تعیین شده مان در این ماه به معرفی استان زیبای کهگیلویه و بویر احمد می پردازیم واگر هم قدری فاصله به معرفی این استان با استان کرمان افتاد به این خاطر بود که دوستان بتوانند تمرکز بیشتری روی مطالب جمع آوری شده داشته باشند.

 امیدوارم دراین ماه نیز همراه ما باشید و ما را در این راه یاری رسانید.

+ نوشته شده در  دوشنبه سیزدهم آبان 1387ساعت 22:44  توسط مهدی خسروآبادی  | 

سالروز تولد کوروش بزرگ مبارک باد

۷ آبان ماه مطابق با بيست و نهم اكتبر روز جهاني كوروش  نام گذاري شده است كه از دير باز پارسيان، يهوديان، دوستداران حقوق بشر و هواداران اداره جهان به صورت ملل مشترك المنافع آن را گرامي مي دارند و رعايت مي كنند.
زادروز کورش کبیر، موسـس یگانه امپراتوری جهانی تاریخ، پدر تمدن بشــری، بنیانگـــذار حمایت از حقوق بشــر و آزادی ادیان، تنها پادشاهی که خداوند در کـتب آسمانیــش از او به نیکی نام برده است و سلطان مطلق عدل و انصاف، بر تمامی آحاد بشــر، خصوصاً ایرانیان،مبارک باد.
+ نوشته شده در  سه شنبه هفتم آبان 1387ساعت 11:47  توسط مهدی خسروآبادی  | 

معمای زلزله بم

 

در معرفی استان کرمان، یکی از مواردی که همیشه مطالعه و دیدن تصاویر آن و مقایسه‌اش با گذشته، انسان را بسیار متاثر می‌کند، ارگ تاریخی بم است.

هرچه بیشتر می‌دانیم، متاثر‌تر می‌شویم. ویرانی ارگ بم درست مثل پاره شدن برگی از یک کتاب نفیس است؛ اما چه می‌توان کرد که این‌بار دست طبیعت اینگونه بر پهنه سرزمینمان نقش زده است.

چند روز پیش برنامه‌ای با عنوان «معمای زلزله بم» از شبکه ۴ سیما پخش شد. با دیدن این برنامه دانستم که «زمین، از ازل بوده است و ما هستیم که بعدها بر روی آن ساکن شده‌ایم؛ پس باید تلاش کنیم تا با خلق‌وخوی آن (زمین) آشنا شویم و خود را برای زندگی در هر دوره از زمان، آماده‌تر سازیم».

متن زیر خلاصه‌ای از برنامه تلویزیونی مذکور است که آگاهی از آن برای کسانی که وطن خود را دوست دارند و برای حفظ و بقای آن می‌کوشند مفید خواهد بود:

زلزله بم که بزرگترین زلزله در بیش از ۲000 سال گذشته شناخته شده است، در دی‌ماه ۱۳8۲ رخ داد. در این واقعه، بیش از ۲۶000 نفر معادل ۱9 درصد جمعیت ۱۴۲000 نفری منطقه کشته شدند. ارگ بم نیز که بزرگترین مجموعه خشتی جهان خوانده می‌شود، ویرانی بسیاری داشت.

بزرگی زلزله ۵/۶ ریشتر و علت اصلی تخریب خانه‌های خشتی در این منطقه، نامقاوم بودن آنها عنوان شده؛ اما از نظر کارشناسان، تخریب حاصل‌شده بیشتر از میزان لرزش زمین بوده است.

گسل بم در شرق بم و نزدیک براوات قرار دارد که پیش از این، یک گسل فعال کواترنری معرفی شده بود. اما در این زلزله، شواهدی دال بر جابجایی گسل مذکور دیده نشد و نیز تفاوت قابل توجهی بین خسارات وارد آمده در منطقه ارگ با خسارات نزدیک به این گسل وجود داشت.

با این توصیف، زلزله‌شناسان وجود گسل دیگری را احتمال می‌دادند؛ لذا زلزله‌شناسان ایرانی و ژاپنی تحقیق در این مورد را آغاز کردند. آنها پس از وقوع زلزله، ازآنجاکه خسارات وارد آمده به ارگ بم بسیار زیاد بود، آن را مرکز زلزله‌نگاری درنظر گرفته، سایر دستگاه‌های لرزه‌نگار را از ۵ تا ۲0 کیلومتری ارگ، بر روی زمین کار گذاشتند و طی یک ماه، پس‌لرزه‌ها را به‌طور پیوسته ثبت کردند. بزرگی پس‌لرزه‌ها از ۱/0 تا ۱/۳ اندازه‌گیری و محل آنها بر روی نقشه مشخص شد.

بدین ترتیب دریافتند که گسلی درحدود ۵/۴ کیلومتری گسل بم قرار دارد که از جنوب بم شروع می‌شود و از داخل شهر می‌گذرد. آنها این گسل را گسل ارگ بم نامیدند تا از گسل بم متمایز شود.

تا آن زمان به این گسل جدید در نقشه‌ها اشاره‌ای نشده بود. زلزله‌شناسان پس از تحقیق در این زمینه، به این نتیجه می‌رسند که گسل‌ها ممکن است گسیختگی‌ها و جابجایی‌ها را در زمین نشان دهند. رد گسل ارگ بم به‌صورت ترک‌های ریز بوده و درعمل، پنهان مانده است. هندسه این گسل نشان می‌دهد که در شمال به سه شاخه تقسیم می‌شود که با قسمت شرقی بم که خسارات زیادی داشته، منطبق است.

بدین ترتیب می‌توان گفت که گسل‌های فعال ولی نهان بسیاری ممکن است در هر منطقه از کشور وجود داشته باشند؛ لذا نباید فقط گسل‌های فعال و آشکار مبنای مطالعه و تحقیق در پروژه‌های عمرانی قرار گیرند. 

با تشکراز ندا خانم 

 

+ نوشته شده در  یکشنبه پنجم آبان 1387ساعت 7:54  توسط مهدی خسروآبادی  | 

شهر بابک - کرمان

 

شهر بابك از مناطق قديمی ايران است و بنای شهر آن را به بابك، پدر اردشير بابكان نسبت می‌دهند. اردشير بابكان موسس سلسله سلاطين ساسانی بوده و شهر فعلی بابك در آن زمان از توابع كرمان محسوب می‌شده است.

در كل می توان گفت كه پيشينه تاريخی شهر بابك با جغرافيای تاريخی كرمان در هم آميخته است.

شهر بابك دارای چشمه سارهايی است كه معروف ترين آن ها چشمه آب بادكلنگ در جنوب و چشمه ساريج مدوار در شمال است. كشاورزی در این شهر گسترش چندانی ندارد و فرآورده‌های آن گندم، جو، يونجه، چغندر قند، انگور، توت و ذرت است. مس سرچشمه در 72 كيلومتری شمال خاوری شهر بابك، كان آهن ميدوك در 42 كيلومتری شمال و كان آهن چاه گز در 20 كيلومتری جنوب خاوری از معادن مهم اين منطقه به شمار مي‌آيند. قالي بافي مهم‌ترين صنعت دستي محسوب مي‌شود.

قدمت شهربابك را شايد بتوان به گذشته دورتر نيز رساند . شيوه خاكسپاري مردگان در اين شهر كه جزيي از فرهنگ آن است و تا 50 سال پيش متداول بوده همانند روش خاك سپاري مردگان در ايلام باستان است . در شهربابك مردگان را به صورت سردابه اي به خاك مي سپردند . به اين صورت كه زمين حفر نمي شد بلكه مرده روي زمين قرار مي گرفت و اتاقي با سقف ضربي روي آن ساخته مي شد . در شوش و ايلام باستان هم تدفين بر روي زمين به همين صورت مرسوم بوده است     

تقربياً در تمامي منابع تاريخي بر اين نكته اذعان شده است كه اردشير شهرهاي زيادي را بنا نهاده و همگي را به نام خويش خوانده است . ولي تنها شهري كه بناي آن را به اردشير بابكان نسبت مي دهند و نام اردشير بر آن گذاشته نشده شهربابك است و مي توان اينگونه استنتاج نمود كه اولين شهر بنا شده توسط اردشير شهربابك بوده و بدين سبب نام جدش بابك را بر آن گذارده است

علاوه بر اينها براي بيان قدمت تاريخي شهربابك قبل از روزگار ساساني بايد به سابقه روستاي تاريخي ميمند اشاره كرد

                                                 "روستای میمند"

                                          "عمارت موسی خانی"

منابع: www.persianblog.ir/posts/?weblog=shahrebabak1...  ،  http://iran-travel.blogfa.com

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه یکم آبان 1387ساعت 9:2  توسط مهدی خسروآبادی  |